Licencje Wirtualnej Biblioteki Nauki w roku 2023
Uwaga: opisy programów publikowania otwartego zostały przeniesione na osobną stronę
- Licencje krajowe
- Licencje konsorcyjne
- ACS
- AIP (licencja zawieszona w 2023 r.)
- APS (licencja zawieszona w 2023 r.)
- Bazy ekonomiczne (EMIS, Passport, OECD) (licencje zawieszone w 2023 r.)
- CAS SciFinder (Chemical Abstracts) (licencja zawieszona w 2023 r.)
- CUP (licencja zawieszona w 2023 r.)
- Emerald (licencja zawieszona w 2023 r.)
- IEEE
- IOP
- JSTOR
- Knovel (licencja zawieszona w 2023 r.)
- LWW
- Math
- Nature Publishing Group (NPG) (licencja zawieszona w 2023 r.)
- Ovid Biomedical Collections (archiwa)
- OUP
- ProQuest (licencja zawieszona w 2023 r.)
- Reaxys
- Taylor & Francis (T&F)
ACS
Czasopisma elektroniczne wydawane przez American Chemical Society udostępniane są z serwera wydawcy na zasadzie rocznych subskrypcji w ramach licencji konsorcyjnej. W czasie trwania licencji konsorcyjnej wszyscy uczestnicy konsorcjum mają dostęp do 83 czasopism z pakietu ACS Web Editions (w tym 15 czasopism otwartych) obejmującego roczniki od 1996 włącznie, oraz pakietu ACS Legacy Archives zawierającego starsze roczniki archiwalne, patrz spis tytułów w licencji ACS 2023.
Roczniki 2001-2018 czasopism z pakietu ACS Web Editions z wyjątkiem C&EN Global Enterprise są objete prawem archiwizacyjnym w ramach tzw. “ciemnego archiwum”. Archiwum to jest zainstalowane w ICM na platformie Infona i na razie obejmuje roczniki 2001-2011, a pozostałe roczniki do 2018 będą uzupełnione. Ciemne archiwum zostanie udostępnione konsorcjum w przypadku zakończenia licencji konsorcyjnej, a obecnie jest dostępne tylko dla instytucji, które wystąpiły konsorcjum. Instytucje te mają dostęp ograniczony do roczników czasopism z okresu uczestnictwa w konsorcjum oraz, w przypadku instytucji, które były uczestnikami konsorcjum przed 2008 rokiem, czterech roczników poprzedzających moment przystąpienia do konsorcjum. Roczniki od 2019 czasopism z pakietu ACS Web Editions są objęte prawem archiwizacyjnym na serwerze wydawcy.
W roku 2022 uczestnicy konsorcjum ACS są zaszeregowani do 6 poziomów cenowych zależnie od liczby pobranych artykułów ACS w latach 2016-2018 (lub w 1. połowie roku 2019 w przypadku uczestników dołączonych w 2019 r.). Koszt nowego uczestnika określa wydawca, biorąc pod uwagę rodzaj i wielkość instytucji oraz wartość dotychczasowej prenumeraty czasopism ACS.
Koordynatorem konsorcjum ACS jest ICM, osoba kontaktowa: Barbara Kleyny, basiak@icm.edu.pl. Uczestnicy konsorcjum ACS zawierają umowy subskrypcyjne z ICM, do którego wpłacają opłaty subskrypcyjne (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie).
Uczestnicy konsorcjum ACS w roku 2023:
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN
- Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN
- Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN
- Instytut Biochemii i Biofizyki PAN
- Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
- Instytut Chemii Fizycznej PAN
- Instytut Chemii i Techniki Jądrowej
- Instytut Chemii Organicznej PAN
- Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN
- Instytut Fizyki Molekularnej PAN
- Instytut Fizyki PAN
- Instytut Inżynierii Chemicznej PAN
- Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN
- Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN
- Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
- Instytut Wysokich Ciśnień PAN
- Politechnika Bydgoska (d. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy)
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
- Politechnika Śląska
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej “Blachownia”
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Przemysłu Organicznego
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Zielonogórski
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
AIP
Licencja zawieszona w 2023 r. z powodu braku dofinansowania.
Koszt licencji uczestnika konsorcjum jest sumą wartości prenumeraty historycznej, przy czym aktualny cennik dla prenumeraty zależy od statystyki użytkowania czasopism w instytucji w ostatnich latach i określony jest w 4 przedziałach oraz opłaty konsorcyjnej za dostęp do wspólnej listy czasopism, dostęp do archiwum i lokalną archiwizację.
Uczestnicy konsorcjum mogą zamawiać prenumeratę czasopism drukowanych po cenach obniżonych, według specjalnego cennika “Print add-on prices”. Opłaty za prenumeratę drukowaną ponoszone są w całości przez uczestników.
Koordynatorem konsorcjum AIP jest wyłączny przedstawiciel wydawcy, firma ABE Holding, osoba kontaktowa: Irena Księżopolska, irena.ksiezopolska@abe.pl. Uczestnicy konsorcjum zawierają roczne umowy subskrypcyjne z firmą ABE Holding, do której wpłacają opłaty subskrypcyjne (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie).
APS
Licencja zawieszona w 2023 r. z powodu braku dofinansowania.
Uczestnicy konsorcjum mają dodatkowo dostęp do bazy abstraktowej na serwerze Scitation obejmującej czasopisma fizyczne innych wydawnictw. Każdy uczestnik konsorcjum uzyskuje prawa archiwizacyjne do roczników z okresu licencji tych tytułów czasopism, które prenumerował przed przystąpieniem do konsorcjum (prenumerata historyczna). Prawo archiwizacyjne dotyczy czasopism od rocznika 2006. Czasopisma od tego rocznika są także archiwizowane w ICM. Obecnie zakres zgromadzonych roczników sięga 2010-2013 zależnie od tytułu, ale archiwum zostanie skompletowane i wówczas zasoby te zostaną udostępnione na platformie Infona i będą co roku uzupełniane.
Koszt licencji uczestnika konsorcjum jest sumą wartości prenumeraty historycznej, przy czym aktualny cennik dla prenumeraty zależy od statystyki użytkowania czasopism w instytucji w ostatnich latach i określony jest w 5 przedziałach oraz opłaty konsorcyjnej za dostęp do wspólnej listy czasopism, dostęp do archiwum i lokalną archiwizację. Koszty licencji APS w roku 2018 uległy obniżeniu ze względu na włączenie czasopism Physical Review C i D oraz Physcial Review Letters do programu Scoap3: część kosztów tych czasopism (proporcjonalna do liczby publikowanych w nich artykułów z zakresu fizyki cząstek) jest finansowana z programu Scoap3.
Uczestnicy konsorcjum mogą zamawiać prenumeratę drukowanych czasopism APS po cenach obniżonych, według specjalnego cennika “Print add-on prices”. Opłaty za prenumeratę drukowaną ponoszone są w całości przez uczestników.
Koordynatorem konsorcjum jest wyłączny przedstawiciel wydawcy, firma ABE Holding, osoba kontaktowa: Irena Księżopolska, irena.ksiezopolska@abe.pl. Uczestnicy konsorcjum zawierają roczne umowy subskrypcyjne z firmą ABE Holding, do której wpłacają opłaty subskrypcyjne (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie).
Bazy ekonomiczne
Licencje zawieszone w 2023 r. z powodu braku dofinansowania.
Baza Emerging Markets Information Service (EMIS) jest produkowana i udostęniana przez firmę ISI Emerging Markets Polska Sp. z o.o. i zawiera ok. 23 000 publikacji pełnotekstowych, głównie informacji finansowo – gospodarczych. Baza EMIS może być subkrybowana w wersjach: Polska, Region lub Świat oraz w wersjach rozszerzonych: Professional Polska, Professional Region lub Professional Świat. Rozszerzenie Professional obejmuje dodatkowe dane na temat rynku fuzji i przejęć (dodatek DealWatch) oraz dodatkowe narzędzie analityczne Benchmark. Dla bazy EMIS stosowane są 3 poziomy kosztów związane z maksymalną liczbą jednoczesnych użytkowników (60, 50 lub 40 j.u.) i zależne od statystyki wykorzystania bazy. Poziom nowych uczestników zależy od rodzaju i wielkości instytucji: państwowe uczelnie ekonomiczne i uniwersytety – 60 j.u., uniwersytety – 50 j.u., politechniki, uniwersytety przyrodnicze, uczelnie prywatne, uniwersytety – pojedyncze wydziały nieekonomiczne, państwowe wyższe szkoły zawodowe – 40 j.u. Od roku 2020 w ramach konsorcjum EMIS możliwa jest także subskrypcja dodatkowej bazy CEIC bez dofinansowania. Baza CEIC zawiera aktualne dane makroekonomiczne, sektorowe, finansowo-bankowe i statystyczne wraz z archiwami sięgającymi roku 1946 obejmujące dane z całego świata.
Baza Passport (dawna nazwa GMID) jest produkowana przez firmę Euromonitor International (Wlk. Brytania) i zawiera statystyki demograficzne i ekonomiczne z 205 krajów oraz dane i analizy dotyczące światowego handlu detalicznego, produkcji i działalności firm. Baza Passport może być subskrybowana w wersji podstawowej (moduły Markets, Reference i Sectors) lub z dodatkami (moduły Industrial (I), Cities (C), Institutional Channels (IC), Nutrition (N) i Ethical Labels (EL)), które od 2015 r. są także objęte dofinansowaniem. Dla bazy Passport stosowane są cztery poziomy cen: 1) dla szkół wyższych o profilu ekonomicznym oraz uniwersytetów powyżej 10 000 studentów, 2) dla mniejszych uniwersytetów lub politechnik oraz pojedynczych wydziałów o profilu ekonomicznym, 3) dla szkół niepublicznych liczących 5000-1000 studentów, 4) dla mniejszych szkół niepublicznych.
Do baz ekonomicznych zalicza się także ABI INFORM/Complete, ale baza ta jest udostępniana w ramach osobnego konsorcjum ProQuest.
Koordynatorem konsorcjum bibliotek kierunków ekonomicznych jest od 2016 roku Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Pan Roman Tomaszewski roman.tomaszewski@ue.poznan.pl. Uczestnicy konsorcjum ekonomicznego zawierają umowy subskrypcyjne z dystrybutorami baz, do których wpłacają opłaty subskrypcyjne (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie). Wyłącznym dystrybutorem dostępu do bazy OECD w Polsce jest firma AKME Archive, osoba kontaktowa: Joanna Kukawska, joanna.kukawska@akmearchive.pl. Bazy EMIS i Passport są dystrybuowane bezpośrednio przed producentów. Osobą kontaktową w firmie Euromoney Polska w sprawie baz EMIS i CEIC jest Marta Witczak, mwitczak@isimarkets.com. Osobą kontaktową w firmie Euromonitor w sprawie bazy Passport jest Diana Romancik, Diana.Romancik@euromonitor.com.
CAS SciFinder (Chemical Abstracts)
Licencja zawieszona w 2023 r. z powodu braku dofinansowania.
CA Plus (literatura naukowa i patenty) – od 1907 roku, zawiera informacje z ok. 50 tys. czasopism naukowych, obecnie z 10 tys. tytułów bieżących oraz indeksuje 1500 kluczowych czasopism chemicznych, patenty z 61 krajów, książki, dysertacje, materiały konferencyjne, raporty techniczne oraz preprinty.
CAS Registry (substancje chemiczne) – informacje o 91 milionach substancji chemicznych organicznych i nieorganicznych oraz 65 milionach sekwencji chemicznych z opublikowanych artykułów, patentów, źródeł internetowych oraz komercyjnych kontrolowanych pod względem jakości przez naukowców CAS.
CASREACT (reakcje chemiczne) – informacje o 77 milionach jednoetapowych i wieloetapowych reakcji oraz 13 milionach preparatów syntetycznych.
CHEMCATS (katalog komercyjnych związków chemicznych z cenami i danymi adresowymi dostawców) – opisy ponad 94 milionów produktów pochodzących z 1300 katalogów oraz od 1100 dostawców.
CHEMLIST – informacje o 312 tys. zarejestrowanych substancji chemicznych dostępnych na światowych rynkach od 1980 r.
CIN (Chemical Industry Notes) – 1,6 miliona rekordów pochodzących z publikacji branżowych od 1974 r., dotyczących określonych produktów chemicznych.
MARPAT – ponad milion przeszukiwalnych struktur Markusha z 439 tys. patentów od 1988 roku.
Od roku 2020 bazy CAS mogą być subskrybowane tylko na nowej platformie Scifindern z możliwością równoległego dostępu do starej platformy Scifinder, patrz także ulotka o Scifindern oraz Quick Reference Quide. Uczestnicy konsorcum mogą dodatkowo prenumerować dostęp do bazy MethodsNow bez dofinansowania.
Od roku 2019 konsorcjum CAS Scifinder jest koordynowane przez ICM, osoba kontaktowa: Tomasz Chmielak, chmielak@icm.edu.pl. Uczestnicy konsorcjum zawierają umowy konsorcyjne z ICM, do którego wpłacają składki (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie).
CUP
Licencja zawieszona w 2023 r. z powodu braku dofinansowania.
Koszt licencji CUP dla uczestnika zależy od kolekcji, liczby pracowników naukowych w instytucji oraz wartości historycznej prenumeraty. Uczestnicy licencji CUP posiadają licencję “online only” z prenumeratą elektroniczną, oraz mogą zamawiać dodatkową prenumeratę drukowaną w cenie DDP od roku 2018 równej 50% ceny katalogowej. W 2023 r. zakup czasopism drukowanych w cenie DDP nie będzie możliwy.
Koordynatorem konsorcjum CUP jest wyłączny przedstawiciel wydawcy firma Ebsco, osoba kontaktowa: Anna Abramowska, AAbramowska@ebsco.com. Uczestnicy konsorcjum CUP zawierają roczne umowy subskrypcyjne z firmą Ebsco, do której wpłacają opłaty subskrypcyjne (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie).
Elsevier (licencja krajowa)
Zgodnie z nową umową na lata 2022-2024 licencja Elsevier obejmuje czasopisma z grupy Cell (19 tytułów), grupy Lancet (4 tytuły) oraz 7 kolekcji tematycznych Science Direct: Biochemistry, Genetics and Molecular Biology; Computer Science; Engineering; Health Sciences; Immunology and Microbiology; Mathematics; Physics and Astronomy. W sumie obecnie jest to 1594 czasopism, w tym 1229 czasopism bieżących z rocznikami od 1995 oraz 365 czasopisma archiwalne, patrz katalog 2023. Katalog może ulec drobnym zmianom w 2024 r. zależnie od zawartości kolekcji.
Zakres licencji Elsevier został ograniczony w 2019 r. oraz ponownie w 2022 r. ze względu na konieczność obniżenia kosztu licencji ponoszonego przez MEiN, przy czym wydawca pozwalał jedynie na wybór kolekcji tematycznych, a nie poszczególnych czasopism. O wyborze kolekcji każdorazowo decydował MEiN. W 2019 r. z licencji zostało wykluczone 7 kolekcji tematycznych: Agricultural and Biological Sciences; Chemical Engineering; Earth and Planetary Sciences; Energy; Environmental Science; Neuroscience; Pharmacology, Toxicology and Pharmaceutical Sciences. W 2022 r. zostało wykluczone dalsze 9 kolekcji: Business, Management and Accounting; Chemistry; Decision Sciences; Economics, Econometrics and Finance; Materials Science; Nursing and Health Professions; Psychology; Social Sciences; Veterinary Science and Veterinary Medicine. Kolekcje tematyczne Elsevier nie są jednak rozłączne i w ramach kolekcji zachowanych w licencji są dostępne niektóre czasopisma należące jednocześnie do wykluczonych kolekcji. W szczególności w licencji pozostają wszystkie czasopisma z wykluczonych kolekcji Nursing and Health Professions oraz Veterinary Science and Veterinary Medicine, gdyż czasopisma te należą jednocześnie do zachowanej szerszej kolekcji Health Sciences. Kolekcje pozostawione w licencji w 2022 r. zostały wybrane przez MEiN z zachowaniem postawionego przez Elsevier warunku, że pochodzi z nich nie więcej niż ok. 70% artykułów subskrypcyjnych, które zostały pobrane w ramach licencji krajowej Elsevier w 2021 r. Ograniczenie to wynikało z wysokości środków wyasygnowanych przez MEiN na licencję Elsevier w 2022 r. Do grudnia 2022 r. dostępne były czasopisma z szerszego katalogu z poprzedniej licencji 2019-2021, patrz katalog 2019.
Na stronach wydawcy można znaleźć dodatkowe informacje o innych czasopismach Elsevier, w szczególności dostępnych poza licencją na zasadzie Free Access lub Open Acess, oraz czasopismach nienależących do Freedom Collection i dostępnych tylko na zasadzie indywidualnych subskrypcji. Każda instytucja objęta licencją Elsevier ma prawo zakupu dowolnych tytułów w wersji drukowanej po cenie obniżonej (Deep Discount Price, DDP), stanowiącej w większości przypadków 25% ceny katalogowej, patrz cennik DDP Elsevier. Licencja Elsevier obejmuje także program umożliwiający polskim autorom publikowanie artykułów Open Access w czasopismach hybrydowych, patrz Program publikowania otwartego Elsevier.
Licencja krajowa Elsevier obejmuje także wybrane pakiety książek zakupione w latach 2015 i 2016: 1712 monografii z lat 2013 i 2014 oraz 803 wolumeny serii książkowych lub serii poradnikowych (handbooks) z lat 2011-2015. Książki te są dostępne na serwerze wydawcy, a w przyszłości zostaną zarchiwizowane na serwerze w ICM z prawem bezterminowego dostępu krajowego.
Czasopisma i książki Elsevier są dostępne na serwerze Science Direct należącym do wydawcy, są także archiwizowane i udostępniane na serwerze Infona w ICM. Każda instytucja zgłaszająca się do licencji krajowej Elsevier uzyskuje dostęp do wszystkich czasopism objętych licencją na czas trwania umowy licencyjnej. W przypadku gdy umowa licencyjna wygaśnie i nie będzie kontynuowana, instytucje zachowają bezterminowy dostęp do książek oraz niektórych archiwów czasopism zgodnie z prawami archiwizacyjnymi nabytymi przez instytucje na podstawie wszystkich dotychczasowych umów licencyjnych. Uczestnicy umów konsorcyjnych koordynowanych przez ICM w latach 2001-2009 uzyskali prawa archiwizacyjne do roczników 1995-2009 czasopism ze swojej prenumeraty historycznej (czyli czasopism prenumerowanych przed przystąpieniem do konsorcjum). Uczestnicy licencji krajowych 2010-2018 uzyskali prawa archiwizacyjne do roczników 2006-2018 czasopism ze swojej prenumeraty historycznej lub 3 wybranych czasopism w przypadku braku prenumeraty historycznej. W licencji krajowej 2019-2021 prawa archiwizacyjne zostały ograniczone do 65 instytucji wybranych przez MNiSW. Są to instytucje uczestniczące w programach “Strategia Doskonałości – Uczelnia Badawcza” i “Regionalna Inicjatywa Doskonałości” oraz kilka innych instytucji o największym zakresie prenumeraty historycznej i wysokich statystykach użytkowania. W licencji krajowej 2022-2024 prawa archiwizacyjne dotyczą jedynie czasopism z prenumeraty historycznej należących jednocześnie do kolekcji tematycznych pozostawionych w licenji, co spowodowało, że lista instytucji zachowujące prawa archiwizacyjne zmalała do 63 instytucji. Pozostałe instytucje zachowują prawa archiwizacyjne wynikające z wcześniejszych umów. Wykazy czasopism objętych prawami archiwizacyjnymi dla poszczególnych instytucji w kolejnych umowach z Elsevier są dostępne w ICM.
W sprawach licencji Elsevier należy kontaktować się z ICM pod adresem: wbn@icm.edu.pl, patrz także Zgłoszenia, Zarządzanie dostępem sieciowym.
Pilotażowy program publikowania otwartego Elsevier
Uwaga: opisy programów publikowania otwartego zostały przeniesione na osobną stronę
Ebsco (licencja krajowa)
Bazy danych produkowane przez EBSCO Information Services są udostępniane od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej. Licencja obejmuje pakiet podstawowy 14 baz, w tym 7 baz pełnotekstowych zawierających czasopisma naukowe rónych wydawców, książki, gazety i inne publikacje: Academic Search Ultimate, Business Source Ultimate i Regional Business News, Health Source: Nursing/Academic Edition, Health Source: Consumer Edition, Master File Premier, Newspaper Source oraz 7 baz bibliograficznych (abstraktowych): Agricola, ERIC, GreenFILE, Library Information Science & Technology Abstracts (LISTA), MEDLINE, European Views of the Americas, Teacher Reference Center. Pełną informację można znaleźć na stronie www.pcss.pl/wbn. Bazy dostępne są na serwerze producenta.
Zakup i dostęp do licencji Ebsco jest realizowany poprzez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (IChB PAN PCSS), osoba kontaktowa: Monika Chrzanowska, monikach@man.poznan.pl. Osobą odpowiedzialną za dostęp z ramienia Ebsco jest: Renata Włodarczyk, rwlodarczyk@ebscohost.com.
Emerald
Licencja zawieszona w 2023 r. z powodu braku dofinansowania.
Koszty subskrypcji pakietów Premier, Management oraz ECT zależą od rodzaju oraz wielkości instytucji: specjalistyczne szkoły ekonomiczne (1 poziom cenowy), uniwersytety, politechniki i inne instytucje akademickie (dla każdego rodzaju po 3 poziomy cenowe zależne od liczby pracowników i studentów). Koszty subskrypcji pozostałych pakietów tematycznych są niezależne od rodzaju instytucji. Instytucje, które subskrybują mniejsze kolekcje, mają możliwość dokupienia rocznego dostępu do kolekcji Premier bez praw archiwizacyjnych i publikowania owartego wynikających z subskrypcji.
Konsorcjum Emerald jest koordynowane bezpośrednio przez wydawcę, osoba kontaktowa: Radka Krivankova, rkrivankova@emerald.com. Informacji udziela także pomocniczy koordynator konsorcjum ze strony ICM, Tomasz Chmielak, chmielak@icm.edu.pl. Uczestnicy konsorcjum Emerald zawierają roczne umowy subskrypcyjne bezpośrednio z wydawcą, do którego wpłacają opłaty subskrypcyjne (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie).
IEEE
Zasoby literaturowe Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) oraz część zasobów Institution of Engineering and Technology (IET) są udostępniane w formie bazy danych IEEE Electronic Library (IEL) na serwerze IEEE Xplore dla konsorcjum koordynowanego przez przedstawiciela wydawcy – firmę Ebsco. Baza IEL zawiera czasopisma, materiały konferencyjne i normy, patrz katalog 2023. Od 1 stycznia 2021 r. z bazy IEL zostały wyłączone czasopisma IET, które przeszły na model otwarty wraz archiwami od 2013 r. i są teraz dostępne na serwerze Wiley Online. Materiały konferencyjne IET oraz magazyn E&T pozostają w bazie IEL. Na plaftormie IEEE Xplore znajdują się również książki i kursy edukacyjne, ale nie wchodzą one w zakres licencji konsorcyjnej. W czasie trwania licencji konsorcjum ma dostęp do pełnego zakresu bazy IEL na serwerze wydawcy. Roczniki archiwalne z okresu 2006-2019 są zgromadzone na platformie Infona w ICM. Byli i aktualni uczestnicy konsorcjum mają dostęp do tych zasobów z okresu swojego uczestnictwa w konsorcjum, na zasadzie “ciemnego archiwum”, podobnie jak w przypadku czasopism ACS (patrz opis ACS). Archiwizacja dalszych roczników nie jest planowana ze względu na znaczące podniesienie opłaty archiwizacyjnej przez wydawcę.
Koszt licencji IEEE zależy od liczby dokumentów pobranych przez instytucję w okresie trzech poprzednich lat. Stosowanych jest 5 poziomów cenowych dla uczelni oraz 2 poziomy cenowe dla instytutów (jednostek badawczo-rozwojowych lub instytutów PAN). W przypadku nowych instytucji brana jest pod uwagę liczba pracowników i studentów.
Koordynatorem konsorcjum jest wyłączny przedstawiciel wydawcy, firma Ebsco, osoba kontaktowa: Anna Abramowska, AAbramowska@ebsco.com. Uczestnicy konsorcjum IEEE zawierają roczne umowy subskrypcyjne z firmą Ebsco, do której wpłacają opłaty subskrypcyjne (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie).
Uczestnicy konsorcjum IEEE w roku 2023:
- Akademia Górniczo – Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Centralny Instytut Ochrony Pracy
- Centrum Badań Kosmicznych PAN
- Instytut Badań Systemowych PAN
- Instytut Fizyki PAN
- Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy
- Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – PIB
- Politechnika Białostocka
- Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Krakowska
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Lubelska
- Politechnika Morska w Szczecinie
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Rzeszowska
- Politechnika Śląska
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki
- Uniwersytet Warszawski
- Wojskowa Akademia Techniczna
- Wojskowy Instytut Łączności
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
IOP
Czasopisma wydawane przez Institute of Physics udostępnianie są na serwerze IOPscience w ramach rocznych licencji konsorcyjnych. W 2023 roku uczestnicy konsorcjum mają dostęp do 123 tytułów, w tym 65 bieżących i 58 tytułów archiwalnych: pełna lista czasopism IOP 2023.
Ceny licencji IOP w pierwszym roku konsorcjum IOP (2012) zostały wyznaczone w oparciu o liczbę publikacji w czasopismach matematyczno-fizycznych, wykorzystanie i zainteresowania publikacjami IOP w okresie poprzedzających 3 lat, historycznej prenumeraty oraz liczby pracowników naukowych i studentów. Podobna wycena stosowana jest dla nowych uczestników. W kolejnych latach cena wzrasta zgodnie z procentowym wskaźnikiem ustalanym dla całego konsorcjum. Uczestnicy konsorcjum mogą zamawiać prenumeratę drukowanych czasopism IOP po cenach DDP.
Konsorcjum IOP jest koordynowane przez ICM, osoba kontaktowa: Barbara Kleyny, basiak@icm.edu.pl. Uczestnicy konsorcjum IOP zawierają roczne umowy subskrypcyjne z ICM, do którego wpłacają roczne składki (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie). W sprawie czasopism IOP można też kontaktować się z przedstawicielem wydawcy, Łukaszem Piaseckim, lukas.piasecki@ioppublishing.org.
Uczestnicy konsorcjum IOP w roku 2023:
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Centrum Fizyki Teoretycznej PAN
- Instytut Chemii Fizycznej PAN
- Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN
- Instytut Fizyki Molekularnej PAN
- Instytut Fizyki PAN
- Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy
- Instytut Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego PAN
- Instytut Matematyczny PAN
- Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN
- Instytut Wysokich Ciśnień PAN
- Narodowe Centrum Badań Jądrowych
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Śląska
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Jagielloński – Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Wrocławski
- Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego
JSTOR
Bazy danych JSTOR Archive Collections są produkowane przez firmę ITHAKA z USA i udostępniane na platformie jstor.org. Bazy te zawierają archiwa czasopism z różnych dziedzin nauki, w szczególności z nauk humanistycznych i sztuk pięknych, w tym archiwa digitalizowane bezpośrednio przez firmę ITHAKA, z embargiem w większości 3-5 lat zależnie od czasopisma. Uczestnicy konsorcjum mogą subskrybować jedną lub więcej z 36 kolekcji czasopism, które łącznie obejmują ok. 2000 czasopism akademickich pochodzących od ponad 800 wydawców.
Koszt dostępu do baz JSTOR składa się z jednorazowej opłaty archiwalnej oraz corocznej opłaty subskrypcyjnej. Opłaty dla poszczególnych kolekcji zależą od dotychczasowej i bieżącej prenumeraty czasopism, oraz liczby pracowników i studentów.
Koordynatorem konsorcjum JSTOR jest wyłączny przedstawiciel producenta – firma ABE Holding, osoba kontaktowa: Irena Księżopolska, irena.ksiezopolska@abe.pl. Uczestnicy konsorcjum JSTOR zawierają roczne umowy subskrypcyjne z firmą ABE Holding, do której wpłacają opłaty subskrypcyjne (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie).
Uczestnicy konsorcjum JSTOR w roku 2023:
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica
- Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
- Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
- Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
- Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
- Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
- Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
- Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki
- Collegium Civitas
- Instytut Archeologii i Etnologii PAN
- Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN
- Instytut Matematyczny PAN
- Instytut Podstaw Informatyki PAN
- Instytut Slawistyki PAN
- Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego
- Instytut Studiów Politycznych PAN
- Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN
- Instytut Sztuki PAN
- Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II
- Kolegium Europejskie
- Międzynarodowe Centrum Kultury
- Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi
- Politechnika Krakowska
- Politechnika Lubelska
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
- SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
- Szkoła Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Marii Curie-Sklodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet Papieski Jana Pawla II w Krakowie
- Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Szczeciński
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Zielonogórski
- Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Knovel
Licencja zawieszona w 2023 r. z powodu braku dofinansowania.
Koszty subskrypcji Knovel uzależnione są od liczby pracowników naukowych, wybranych kolekcji tematycznych (których wartość określona jest w punktach) oraz liczby jednoczesnych użytkowników (tylko dla instytutów). Uczestnictwo w konsorcjum i skorzystanie z oferty Knovel wiąże się z wykupieniem minimalnej liczby punktów zależnej od rodzaju i wielkości instytucji.
Konsorcjum Knovel jest koordynowane przez Dyrektora Biblioteki Politechniki Łódzkiej, Pana Adama Lenicę, adam.lenic@p.lodz.pl. Uczestnicy konsorcjum Knovel zawierają roczne umowy z wyłącznym dystrybutorem – firmą Akme Archive, do której wpłacają opłaty subskrypcyjne (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie). Osoba kontaktowa: Joanna Kukawska, joanna.kukawska@akmearchive.pl.
LWW
Kolekcja Lippincott Williams and Wilkins (LWW) zawiera czasopisma z zakresu medycyny, w tym czasopisma własne LWW oraz czasopisma współwydawane na rzecz towarzystw naukowych itp, które w wersji elektronicznej udostępniane są na platformie OvidSP na serwerze Ovid. Uczestnicy konsorcjum mają do wyboru subkrypcję jednej z kolekcji: Total Access Collection (pełna kolekcja ok. 280 czasopism bieżących i 30 archiwalnych), Academic Collection (185 tytułów, w tym 165 czasopism własnych LWW oraz 20 tytułów, które uczestnik dobiera indywidualnie), Consortium Collection (75 tytułów, w tym 47 najbardziej poczytnych tytułów oraz 28 tytułów, które uczestnik dobiera indywidualnie), CS Package (10 tytułów, które uczestnik wybiera indywidualnie z kolekcji Total Access) oraz Sport Package (co najmniej dwa czasopisma z zakresu medycyny sportowej, które uczestnik wybiera indywidualnie z kolekcji Total Access – oferta dla akademii wychowania fizycznego), patrz katalog Total Access na 2023 r. oraz katalog Total Access i pozostałe kolekcje oraz czasopisma Open Access na 2024 r. Wydawca zastrzega sobie prawo do wprowadzenia nieznacznych zmian na liście tytułów wchodzących w skład kolekcji w przypadku, gdy dostępne w niej czasopismo przechodzi do innego wydawcy, przestaje być publikowane lub przechodzi na Open Access.
W okresie subskrypcji danej kolekcji uczestnik ma dostęp do wszystkich archiwalnych roczników czasopism w kolekcji zgromadzonych na serwerze wydawcy. Wyjątkiem są czasopisma dobierane indywidualnie przez uczestnika w mniejszych kolekcjach. Dla tych czasopism dostępne są roczniki archiwalne od 1995 r. W przypadku nie przedłużenia subskrypcji uczestnik zachowuje prawo archiwizacyjne w postaci bezterminowego dostępu na serwerze wydawcy do roczników z okresu swojej subskrypcji ze wszystkich czasopism w kolekcji, którą subskrybował, z wyjątkiem niektórych czasopism, które nie oferują praw archiwizacyjnych (patrz informacje w katalogu na 2024 r.)
Koszty subskrypcji kolekcji Total Access i Academic nie zależą od instytucji. Koszty pozostałych kolekcji uzależnione są od rodzaju instytucji (akademickie, badawczo-rozwojowe), liczby pracowników i studentów oraz (w przypadku CS Package) liczby tytułów.
Koordynatorem konsorcjum LWW jest wyłączny przedstawiciel wydawcy: Katarzyna Czerwińska, Katarzyna.Czerwinska@wolterskluwer.com. Uczestnicy konsorcjum LWW zawierają roczne umowy subskrypcyjne z wydawcą, na podstawie których wpłacają do wydawcy opłaty subskrypcyjne (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie).
Uczestnicy konsorcjum LWW w roku 2023:
- Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
- Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach
- Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
- Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Główna Biblioteka Lekarska
- Instytut “Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”
- Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
- Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN
- Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc
- Instytut Matki i Dziecka
- Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN
- Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy
- Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Uniwersytet Opolski
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Wojskowy Instytut Medyczny
Math
Od roku 2020 baza MATH nie jest objęta dofinansowaniem w ramach WBN. Od roku 2022 zasoby Zentralblatt Math są udostępniane bezpłatnie w modelu Open Access.
Nature i Science (licencje krajowe)
Czasopismo Nature jest udostępniane z serwera wydawcy nature.com. Licencja obejmuje dostęp do roczników od 2010, które będą archiwizowane na serwerze krajowym.
Czasopismo Science jest udostępniane z serwera wydawcy American Association for the Advancement of Science (patrz dodatkowe informacje o czasopiśmie). Licencja obejmuje roczniki od 1997 bez krajowej archiwizacji. Czasopismo Science działa wyłącznie w modelu subskrypcyjnym, a do publikowania otwartego przeznaczone jest osobne czasopismo open-access Science Advances. Umowa na licencję krajową Science 2022-2024 obejmuje także program umożliwiający polskim autorom publikowanie artykułów Open Access w czasopiśmie otwartym Science Advances, patrz program publikowania otwartego. Licencja krajowa nie obejmuje pozostałych czasopism subskrypcyjnych z serii Science (Signaling, Translational Medicine, Immunology, Robotics).
Czasopisma Nature i Science są udostępniane od roku 2010 w ramach krajowych licencji akademickich koordynowanych przez ICM, obecnie w ramach umów zawartych pomiędzy ICM i wydawcami na lata 2022-2024. Adres kontaktowy w ICM: wbn@icm.edu.pl. Instytucje same rejestrują swoje numery IP na serwerach Nature i Science, patrz Zarządzanie dostępem sieciowym. W przypadku problemów technicznych można kontaktować się bezpośrednio z obsługą serwerów: Nature – institutions@nature.com, Science – scienceonline@aaas.org.
Nature Publishing Group
Licencja zawieszona w 2023 r. z powodu braku dofinansowania.
Koszt prenumeraty zależy od liczby pracowników i studentów na kierunkach z zakresu biologii, medycy, chemii oraz fizyki, i jest objęty zniżką konsorcyjną. Koordynatorem konsorcjum NPG jest wyłączny przedstawiciel wydawcy – firma ABE Holding, osoba kontaktowa: Irena Księżopolska, irena.ksiezopolska@abe.pl.
Ovid Biomedical Collections (archiwa)
Baza Ovid Biomedical Collections (OBCs) zawiera pełnotekstowe html-owe wersje artykułów wraz z grafiką z podstawowych czasopism biomedycznych, w sumie 45 tytułów. Baza OBCs obecnie jest oferowana wyłącznie w wersji on-line na serwerze producenta. W ICM pozostają jednak archiwa bazy (zakres roczników od 1993 lub 1995 do 2004) w lokalnej instalacji systemu OvidNET (dostępny także krótki opis systemu OvidNET), które są bezterminowo i bezpłatnie udostępniane uczestnikom licencji OBCs z roku 2004:
- Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego – OBCII, OBCIII
- Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – OBCII i OBCIII
- Politechnika Gdańska – OCBC
- Uniwersytet Warszawski – OCBC
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – OBCIII
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie – OCBII
- Warszawski Uniwersytet Medyczny – OCBC, OBCII, OBCIII
OUP
Czasopisma Oxford University Press (OUP) są dostępniane w ramach kolekcji FULL (od 235 do 376 tytułów zależnie od uwzględnienia nowych tytułów, które pojawiły się w latach 2012-2023), kolekcji STM (od 113 do 202 tytułów), kolekcji HHS (od 136 do 196 tytułów) lub mniejszych podkolekcji tematycznych, patrz spis tytułów w licencji OUP 2023. Licencja OUP obejmuje czasopisma bieżące oraz archiwa od 1996 r. z prawem bezterminowego dostępu do prenumerowanej kolekcji z okresu licencji na serwerze wydawcy.
Koszty licencji OUP zależą od dostępnych kolekcji, liczby pracowników naukowych w instytucji oraz wartości historycznej prenumeraty. Uczestnicy licencji OUP posiadają licencję “online only” z prenumeratą elektroniczną, oraz mogą zamawiać dodatkową prenumeratę drukowaną w cenie DDP równej 25% ceny katalogowej.
Koordynatorem konsorcjum OUP jest wyłączny przedstawiciel wydawcy firma Ebsco, osoba kontaktowa: Anna Abramowska, AAbramowska@ebsco.com. Uczestnicy konsorcjum OUP zawierają roczne umowy subskrypcyjne z firmą Ebsco, do której wpłacają opłaty subskrypcyjne (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie). W sprawach dostępu on-line do czasopism OUP można także kontaktować się bezpośrednio z wydawcą, patrz informacja przygotowana przez OUP.
Uczestnicy konsorcjum OUP w roku 2023:
- Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika
- Centrum Badań Kosmicznych PAN
- Centrum Fizyki Teoretycznej PAN
- Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Główna Biblioteka Lekarska
- Instytut Biochemii i Biofizyki PAN
- Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
- Instytut Biologii Ssaków PAN
- Instytut Dendrologii PAN
- Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej
- Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN
- Instytut Fizyki Jądrowej PAN
- Instytut Genetyki Człowieka w Poznaniu
- Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc
- Instytut Matematyczny PAN
- Instytut Matki i Dziecka
- Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN
- Instytut Nauk Ekonomicznych PAN
- Instytut Nauk Prawnych PAN
- Instytut Podstaw Informatyki PAN
- Instytut Podstawowych Problemów Techniki
- Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
- Kolegium Europejskie
- Muzeum i Instytut Zoologii PAN
- Narodowe Centrum Badań Jądrowych
- Narodowy Instytut Kardiologii
- Politechnika Wrocławska
- Pomorski Uniwersytet Medyczny
- Śląski Uniwersytet Medyczny
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
- Szkoła Główna Handlowa
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
- Uniwersytet Śląski
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Zielonogórski
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
ProQuest
Licencja zawieszona w 2023 r. z powodu braku dofinansowania.
ABI/INFORM Collection (ABI) – baza ekonomiczna zawierająca około 9400 tytułów czasopism, w tym ponad 8083 pełnotekstowych, z okresu od 1923 roku do chwili obecnej, szeroki wybór seryjnych raportów, analiz ekonomicznych, danych statystycznych z renomowanych ośrodków badawczych i inne zasoby.
Research Solution (RS) – pakiet zawierający ponad 9000 tytułów czasopism w 9 bazach, w tym 8 pełnotekstowych, z nauk społecznych, ścisłych, medycznych i technicznych (Research Library, ABI/Inform Trade & Industry, Nursing & Allied Health, Social Scicence, Education, Career&Technical Education, Agricultural & Environmental Science, Advanced Technologies & Aerospace) oraz abstraktową bazę ProQuest Dissertations and Theses zawierającą ponad 4,5 mln abstraktów rozpraw doktorskich – od XVII wieku do chwili obecnej. Od roku 2018 baza ta oferowana jest również w wersji pełnotekstowej – ProQuest Dissertations and Theses Global FT, stanowiącej zbiór ok. 2,1 mln pełnotekstowych dysertacji z całego świata oraz 4.2 mln abstraktów.
Proquest Technology Collection (TC) – pakiet zawierający ponad 8040 tytułów indeksowanych, w tym ponad 5200 pełnotekstowych, z zakresu: biomateriałów, badań kosmicznych, inżynierii mechanicznej, materiałowej i kompozytowej, IT, elektroniki, optyki, akustyki, robotyki, telekomunikacji, transportu, etc. W skład pakietu wchodzą bazy: Advanced Technologies and Aerospace Database, Military Database, Materials Science and Egineering Database, Telecommunications Database, Computing Database oraz Polymer Library.
Natural Science Collection (NSC) – pakiet zawierający ponad 6280 tytułów indeksowanych, w tym ponad 3600 pełnotekstowych, m.in. z dziedziny nauk biologicznych, rolniczych, ochrony środowiska, nauk o ziemi. W skład pakietu wchodzą bazy: Medline, Aquatic Sciences and Fisheries Abstracts, Agricultural and Environmental Science Database, Meteorological and Geoastrophysical Abstracts oraz Earth, Atmospheric and Aquatic Science Database.
ProQuest Health Research Premium Collection (HRPC) – pakiet medyczny zawierający ponad 4800 tytułów czasopism pełnotekstowych. Baza zawiera tzw. głębokie indeksowanie schematów, diagramów, wykresów, tabel, zdjęć oraz innych elementów graficznych. W skład pakietu wchodzą bazy: Health and Medical Collection, Health Management Database, Family Health Database, Nursing and Allied Health Database, Psychology Database, Public Health Database oraz Medline.
ProQuest Central (PQCentral) – szeroki pakiet wielodziedzinowy, który zawiera ponad 29800 czasopism, w tym ponad 22300 pełnotekstowych oraz gazety codzienne, raporty, rozprawy doktorskie. Pakiet PQCentral jest także dostępny w wersji rozszerzonej o zasoby ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text obejmujące 2,1 mln pełnotekstowych dysertacji z całego świata. Pakiet PQCentral był także wcześniej dostępny w wersji rozszerzonej o zasoby ProQuest Dissertations and Theses A&I obejmujące 3 mln abstraktów dysertacji, ale te zasoby od lipca 2023 r. są dostępne jako bezpłatny dodatek na plaformie Web of Science.
SciTech Premium Collection (SPC) – kolekcja baz z zakresu nauk biologicznych, technologii oraz szeroko rozumianej inżynierii. Zawiera ponad 11870 tytułów indeksowanych, w tym ponad 6730 pełnotekstowych, 11 mln zindeksowanych tabel i grafik. W skład kolekcji wchodzą: Natural Science Collection, Agricultural and Environmental Science Database, Biological Science Database, Earth, Atmospheric and Aquatic Database.
Koszty subskrypcji pakietów ProQuest zależą od rodzaju instytucji oraz liczby pracowników i studentów (5 poziomów cenowych). W przypadku pakietu ABI do wyceny brana jest pod uwagę liczba potencjalnych użytkowników tylko na kierunkach ekonomicznych.
Uczestnicy konsorjcum Proquest mogą także subskrybować dostęp do e-książek w pakiecie Academic Complete lub kolekcjach tematycznych na platformie ProQuest Ebook Central (dawna nazwa Ebrary). Licencja na e-książki nie jest na razie dofinansowana, więc instytucje zainteresowane zakupem dostępu do Ebrary w zgłoszeniach do licencji Proquest 2019 powinny zadeklarować składkę stanowiącą 50% kosztu subskrybowanych pakietów czasopism i 100% kosztu e-książek.
Konsorcjum Proquest jest koordynowane przez ICM, osoba kontaktowa: Barbara Kleyny, basiak@icm.edu.pl. Uczestnicy konsorcjum Proquest zawierają umowy konsorcyjne z ICM, do którego wpłacają składki (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie). W sprawie zasobów Proquest można także kontaktować się bezpośrednio z Wydawcą, osoby kontaktowe: Karolina Holk, Karolina.Holk@proquest.com i Agnieszka Studencka, Agnieszka.Studencka@proquest.com.
Reaxys
Baza Reaxys jest bazą chemiczną produkowaną przez Elsevier B.V. Baza zawiera w sobie komplet danych z wcześniejszych baz Beilstein (struktury i reakcje, własności fizykochemiczne i ekofarmakologiczne oraz bibliografię dla związków organicznych), Gmelin (związki nieorganiczne i metaloorganiczne) oraz dodatkowo dane patentowe ze wszystkich anglojęzycznych biur patentowych oraz głównych azjatyckich biur patentowych. Baza indeksuje ponad 16.000 czasopism z chemii i nauk pokrewnych. Baza Reaxys w roku 2017 otrzymała nowy interfejs użytkownika, umożliwiając wprowadzenie zapytania w języku potocznym.
Uczestnicy konsorcjum Reaxys mogą także subskrybować bez dofinansowania dodatkowy moduł Reaxys Medicinal Chemistry (RMC). Jest to największa na świecie baza dla bioaktywności substancji chemicznych zawierająca aktualnie ponad 33,5 miliona danych o bioaktywności dla ponad 6,5 miliona substancji oraz ponad 20.000 unikalnych celów farmakologicznych. RMC zawiera kompleksowe dane farmakokinetyczne, skuteczność, toksyczność, bezpieczeństwo jak też profile metaboliczne (patrz dodatkowe informacje na stronie producenta).
Baza Reaxys jest udostępniana na zasadzie rocznych subskrypcji konsorcyjnych. Koszt subskrypcji Reaxys zależy od rodzaju instytucji (jednostka akademicka lub badawczo-rozwojowa) oraz zakresu i wartości wcześniejszych subskrypcji baz Beilstein i Gmelin, a w kolejnych latach cena wzrasta zgodnie z procentowym wkaźnikiem ustalanym dla całego konsorcjum.
Konsorcjum Reaxys jest koordynowane przez ICM, osoba kontaktowa: Barbara Kleyny, basiak@icm.edu.pl. Uczestnicy konsorcjum Reaxys zawierają umowy konsorcyjne z ICM, do którego wpłacają składki (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie).
Uczestnicy konsorcjum Reaxys w roku 2023:
- Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN
- Instytut Biochemii i Biofizyki PAN
- Instytut Chemii Bioorganicznej PAN
- Instytut Chemii Organicznej PAN
- Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN
- Politechnika Bydgoska im. J.J. Śniadeckich (d. Uniwersytet Technologiczno- Przyrodniczy im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy)
- Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Śląska
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej “Blachownia”
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Przemysłu Organicznego
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Wrocławski
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
SCOAP3
Uwaga: opisy programów publikowania otwartego zostały przeniesione na osobną stronę
Scopus
Scopus produkowany przez Elsevier jest interdyscyplinarną bazą abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych. Scopus obejmuje obecnie ok. 23.000 recenzowanych czasopism (w tym 3600 Open Access), 145.000 książek, 562 serii książkowych, ok 8 mln sprawozdań konferencyjnych. Na początku 2017 r. baza zawierała ponad 67 milionów rekordów bibliograficznych, w tym ponad 40 mln rekordów od 1996 roku, a ponadto ok. 28 milionów rekordów patentowych. W bazie indeksowane są także naukowe strony www. Ponad połowa czasopism w bazie Scopus pochodzi spoza USA. Baza Scopus podaje także indeks Hirscha, który liczony jest w oparciu o publikacje od 1970 roku. Scopus jest udostępniany na serwerze producenta na zasadzie subskrypcji bez prawa archiwizacji.
Baza Scopus jest udostępniana od roku 2012 w ramach krajowej licencji akademickiej koordynowanej przez ICM, obecnie w ramach umowy zawartej pomiędzy ICM i wydawcą na lata 2019-2021. Kontakt do ICM: wbn@icm.edu.pl, patrz także Zgłoszenia, Zarządzanie dostępem sieciowym.
SciVal – dodatek do Scopusa
W ramach licencji krajowej dostępne jest także narzędzie SciVal, które służy do analizy danych zawartych w bazie Scopus, umożliwia wizualizację osiągnięć instytucji naukowych, porównanie z innymi jednostkami, ocenę potencjalnych współpracowników oraz partnerów, a także analizowanie trendów w świecie nauki, patrz opis. SciVal jest dostępny ze wszystkich numerów IP zarejestrowanych przez te instytucje do licencji krajowych WBN. Każdy użytkownik, który chce skorzystać z narzędzia, musi posiadać osobiste konto do serwisów Elsevier. Może to być konto założone wcześniej na serwerach Science Direct lub Scopus. Konto takie można także założyć na serwerze SciVal wybierając w menu opcję “Register Now”.
Springer (licencja krajowa)
Zgodnie z umową zawartą na lata 2022-2024 i zaktualizowaną w 2023 r. licencja Springer obejmuje w 2023 r. dostęp do 2282 czasopism bieżących hybrydowych lub subskrypcyjnych, patrz katalog 2023. W przypadku ok. 1000 czasopism w ramach licencji krajowej są dostępne głębokie archiwa sprzed 1997 roku (archiwum zakupione w 2010 r.). Dla pozostałych czasopism w ramach licencji krajowej są dostępne archiwa od 1997 r. Użytkownicy licencji krajowej Springer mają prawo zamawiania prenumeraty drukowanej dowolnych czasopism objętych licencją po cenach obniżonych (Deep Discount Price, 25% ceny katalogowej). Licencja Springer obejmuje także program umożliwiający polskim autorom bezpłatne publikowanie artykułów Open Access w czasopismach hybrydowych, patrz Program publikowania otwartego Springer. Umowy licencyjne zawierane ze Springerem od 2019 r. mają charakter w pełni transformacyjny w myśl planu S, tzn. większa część opłaty licencyjnej jest przeznaczona na publikowanie otwarte.
W ramach licencji krajowej Springer dostępne są także e-książki na zasadzie licencji wieczystej. Zakupiony dotychczas zbiór obejmuje wszystkie książki anglojęzyczne Springera począwszy od pierwszych wydań w XIX w. do 2019 r. włącznie, z wyjątkiem rocznika 2016 oraz kolekcji Intelligent Technologies and Robotics Robotics 2019, na które nie starczyło dofinansowania w 2020 r. Zakupiony zbiór obejmuje także książki z imprintem Palgrave Macmillan wydane po 2016 r., kiedy wydawnictwo to zostało włączone do Springera. Springer ma na swoim serwerze także książki Palgrave Macmillan ze starszych roczników (tzw. Palgrave Legacy), ale nie są one objęte licencją krajową. Zakupiony dotychczas zbiór anglojęzyczny liczy ponad 137 tysięcy tomów, patrz katalogi: 1888-1989, 1990-1999, 2000-2004, 2005-2009, 2010-2014, 2015-2019 (uwaga: ostatni katalog zawiera niezakupione jeszcze zasoby z rocznika 2016 oraz z kolekcji Intelligent Technologies and Robotics Robotics 2019 zaznaczone żółtym kolorem). Katalogi w różnych zakresach oraz formatach można generować na stronie wydawcy (należy wybrać “Collections with reference works”, “English” i wszystkie kolekcje tematyczne, a na końcu listy kolekcji tematycznych wejść do sekcji “Legacy”, gdzie należy pozostawić tylko początkowe 4 kolekcje i wyłączyć wszystkie kolekcje “Palgrave”). Ponadto wieczysta licencja krajowa obejmuje (na zasadzie dodatku do zakupionych archiwów anglojęzycznych) zbiór archiwalnych książek niemieckojęzycznych 1815-2004. Od 2021 r. ICM starał się bezskutecznie o dofinansowanie zakupu książek z rocznika 2016, kolekcji Intelligent Technologies and Robotics Robotics 2019 oraz rocznika 2020 i kolejnych. ICM nie przewiduje na razie możliwości uzyskania finansowania MEiN na dalsze zakupy książek Springer.
Czasopisma i książki Springer są dostępne na platformie Wydawcy SpringerLink oraz są archiwizowane na platformie Infona w ICM z prawem bezterminowego dostępu dla wszystkich instytucji zgłoszonych do licencji. Na razie w ICM zarchiwizowane są wydania czasopism od 1997 roku do bieżących z codzienną automatyczną aktualizacją oraz książki do 2011 roku. Ponadto w serwisie WBN dostępna jest przeglądarka dziedzinowa i wyszukiwarka e-książek w WBN, która na razie obejmuje książki do 2018 roku.
Czasopisma oraz książki elektroniczne Springer są udostępniane od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej koordynowanej przez ICM. Kontakt do ICM: wbn@icm.edu.pl, patrz także Zgłoszenia, Zarządzanie dostępem sieciowym.
Program publikowania otwartego Springer
Uwaga: opisy programów publikowania otwartego zostały przeniesione na osobną stronę
Taylor & Francis
Czasopisma wydawane przez Taylor & Francis Group (T&F) są udostępniane na serwerze wydawcy dla uczestników konsorcjum w kolekcjach: SSH (1583 tytułów), S&T (641 tytułów), Medical (260 tytułów) oraz osobnych pakietach obejmujących nowe tytuły, patrz spis tytułów w licencji T&F 2023. Dostęp w czasie licencji obejmuje czasopisma bieżące oraz archiwa od 1997 roku. Uczestnicy konsorcjum mają obowiązek utrzymania prenumeraty elektronicznej w zakresie swojej prenumeraty historycznej i po okresie licencji zachowują prawo bezterminowego dostępu na serwerze wydawcy do roczników z okresu licencji z prenumerowanych przez siebie czasopism. Koszt licencji zależy od wartości prenumeraty oraz wybranej kolekcji. Uczestnicy konsorcjum mogą dodatkowo zamawiać prenumeratę drukowaną po cenach DDP 25%.
Koordynatorem konsorcjum T&F jest wyłączny przedstawiciel producenta firma Ebsco, osoba kontaktowa: Anna Abramowska, AAbramowska@ebsco.com. Uczestnicy konsorcjum T&F zawierają roczne umowy subskrypcyjne z firmą Ebsco, do której wpłacają opłaty subskrypcyjne (koszty licencji pomniejszone o dofinansowanie).
Uczestnicy konsorcjum T&F w roku 2023:
- Akademia Górniczo – Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Akademia Morska w Szczecinie
- Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
- Akademia Sztuki Wojennej
- Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Główna Biblioteka Lekarska
- Instytut Badań Systemowych PAN
- Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
- Instytut Chemii Bioorganicznej PAN
- Instytut Chemii Fizycznej PAN
- Instytut Fizyki PAN
- Instytut Matematyczny PAN
- Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN
- Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka
- Instytut Studiów Politycznych PAN
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
- Kolegium Europejskie
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Śląska
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
- Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
- Pomorski Uniwersytet Medyczny
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych
- Śląski Uniwersytet Medyczny
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
- Szkoła Główna Handlowa
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Uniwersytet Łodzki
- Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Uniwersytet Morski w Gdyni
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Uniwersytet Śląski
- Uniwersytet Szczeciński
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Wrocławski
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Wojskowa Akademia Techniczna
- Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Web of Science (licencja krajowa)
Zgodnie z umową odnowioną w 2023 r. na lata 2023-2025 licencja krajowa obejmuje kolekcję baz produkowanych przez Clarivate, w tym indeksy cytowań w pakietach Web of Science Core Collection oraz Web of Science Citation Connection na platformie Web of Science (WoS), pakiet Journal and Highly Cited Data obejmujący bazy Journal Citation Reports oraz Essential Science Indicators, narzędzia API oraz InCites. Pakiet WoS Core Collection obejmuje postawowe indeksy cytowań oraz zależne od licencji zakresy czasowe:
- Science Citation Index Expanded (SCIE) od 1945
- Social Sciences Citation Index (SSCI) od 1956
- Art and Humanities Citation Index (AHCI) od 1975
- Conference Proceedings Citation Index (CPCI, w tym Science oraz Social Science & Humanities) od 1990
- Book Citation Index (BKCI, w tym Science oraz Social Science & Humanities) od 2010
- Emerging Sources Citation Index (ESCI) od 2005
- Current Chemical Reactions (CCR) od 2010
- Index Chemicus (IC) od 2010
Pakiet WoS Citation Connection obejmuje (zakres od 2010 roku, o ile nie podano inaczej): Biosis Citation Index, Data Citation Index (DCI), Dervent Innovation Index (DII), Zoological Records (od 1864), Medline (od 1950), Current Contents Connect oraz (nowość) Preprint Citation Index. Czasopisma indeksowane na platformie WoS można wyszukiwać z listy Master Journal List, która obejmuje 34.506 czasopisma aktywne, w tym 24.684 czasopisma aktywne WoS Core Collection (stan na 1 stycznia 2023 r.). Ponadto WoS obejmuje 139.348 książek w BKCI, 304.642 konferencje w CPCI, 111.668.243 patenty w DII oraz 15.225.646 rekordów w DCI. Wszystkie indeksy na platformie WoS obejmują 200.333.700 rekordów, w tym 87.701.827 rekordów w WoS Core Collection (wszystkie dane wg stanu na 1 stycznia 2023 r.). Na platformie WoS dostępne są także narzędzia EndNote Web, EndNote Click (narzędzie do szybkiego pobierania pełnych tekstów) oraz WoS Researchers Profiles ID, w tym podstawowa wersja bezpłatna dostępna po rejestracji oraz wersja rozszerzona, którą można zamówić do testu lub płatnej subskrypcji.
Licencja krajowa WoS obejmuje także narzędzia z rodzaju “application programming interface” (API), w tym WoS API Lite (stara wersja dostępna do końca 2023 r.) oraz WoS Starter API (nowa rozszerzona wersja). Narzędzia te pozwalają automatycznie integrować dane z baz WoS do lokalnych informatycznych systemów bibliotecznych lub repozytoriów w instytucjach akademickich, patrz opis WoS Starter API oraz portal dla deweloperów, przez który prowadzona jest rejestracja i zgłoszenia użytkowników. Licencja krajowa WoS obejmuje także narzędzie analityczne InCites opisane w dalszej części.
Bazy WoS są udostępniane od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej koordynowanej przez ICM, kontakt: wbn@icm.edu.pl, patrz także Zgłoszenia, Zarządzanie dostępem sieciowym. W sprawach technicznych bazy WoS można kontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem Wydawcy Panem Marcinem Kapczyńskim, marcin.kapczynski@clarivate.com. Dostępna jest także specjalna strona informacyjno-szkoleniowa dedykowana dla użytkowników Wos w Polsce. Poprawki do rekordów w bazach WoS należy zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy on-line. Dostępne są także instrukcje dla administratorów serwerów proxy opisujące konfigurację dostępu do WoS, InCites i EndNote oraz wspólnie dla wszystkich aplikacji Clarivate .
InCites – dodatek do Web of Science
W ramach licencji krajowej Web of Science dostępne jest także narzędzie InCites Benchmarking & Analytics, które służy do analizy danych z 77 mln publikacji od 1980 roku zawartych w bazach SCIE, SSCI, A&HCI, JCR i ESI oraz pozwala porównywać dorobek naukowy badaczy i instytucji, analizować wykorzystanie czasopism w instytucjach, opracowywać strategie badawcze oraz może wspierać decyzje publikacyjne i kadrowo-administracyjne, patrz materiały instruktażowe o InCites. InCites jest dostępny ze wszystkich numerów IP zarejestrowanych przez instytucje do licencji krajowych WBN. Każdy użytkownik, który chce skorzystać z narzędzia, musi posiadać osobiste konto na platformie Web of Science. Uwaga: użytkownicy, którzy posiadają już konto osobiste Web of Science, powinni przed pierwszym wejściem do InCites wylogować się z konta na Web of Science, następnie wyczyścić dane przeglądarki, po czym zalogować się bezpośrednio przez stronę InCites podając login i hasło konta osobistego Web of Science.
Wiley (licencja krajowa)
Licencja krajowa Wiley w 2023 r. obejmuje 491 czasopism wybranych z pełnej kolekcji Wiley z rocznikami od 1997 dostępnych na serwerze wydawcy Wiley Online Library. Do 2021 roku licencja Wiley obejmowała dostęp do Full Collection (1383 tytułów), a w 2022 r. ze względu na zmniejszone finansowanie licencja została ograniczona do 491 wybranych czasopism, w tym 469 czasopism o największej liczbie pobranych artykułów w ramach licencji krajowej w 2021 r. oraz 22 dodatkowe czasopisma dostępne w pakietach wraz z czasopismami z pierwszej grupy. W 2023 r. lista została zaktualizowana – usunięto i zastąpiono nowymi tytułami 37 czasopism niekontynuowanych, przeniesionych do innych wydawców lub przekształconych na open access.
Licencja krajowa Wiley obejmuje także 2450 książek elektronicznych wydanych w latach 2009 i 2015, patrz katalog, zakupionych w 2016 r. Roczniki czasopism z okresu licencji krajowej (od 2012 roku) oraz zakupione książki są archiwizowane na platformie Infona w ICM z prawem bezterminowego dostępu dla wszystkich instytucji zgłoszonych do licencji.
W sprawach licencji Wiley należy kontaktować się z ICM pod adresem wbn@icm.edu.pl, patrz także Zgłoszenia, Zarządzanie dostępem sieciowym. W sprawach technicznych dostępu do serwera można kontaktować się bezpośrednio z Wydawcą (w języku angielskim) – na adres eal@wiley.com.
Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023